Op vrijdag 24 november 2023 organiseerde MOS voor de vierde keer #MissieMinder, een actiedag voor scholen die leerlingen laat kennismaken met bewust verbruiken en de 'Piraminder'. In 2023 plaatsten we het thema hebbedingen in de schijnwerpers.
Benieuwd naar de volgende editie?
>>Lees meer over #MissieMinder, onze actiedag die leerlingen laat kennismaken met bewust verbruiken
Veel spullen die we hebben, hebben we niet eens echt nodig. Waarom kopen we ze dan? Voor de productie en het transport van al die hebbedingen zijn veel grondstoffen en energie nodig. Al die hebbedingen verdwijnen ook snel tussen het afval. Ze gaan rap stuk, blijven in de kast liggen of we vinden ze niet meer leuk en gooien ze weg. Ook voor de inzameling en verwerking van afgedankte spullen is er veel energie nodig.
Dat kan beter, toch? Gaan jullie met ons mee op #MissieMinder?
Pira de Rat is de lieve, ondeugende mascotte van #MissieMinder. Met het verhaal over Pira maak je de problematiek in verband met de overvloed aan hebbedingen levensecht voor de allerkleinsten.
Bekijk onze 'soldenlijst' met inspirerende acties. Een eigen actie bedenken mag uiteraard ook!
- KaMOShibaiverhaal en bijhorende kaMOShiwijzer: Dylan deelt
- MOS-actiefiches:
- Bepaal de impact van jullie actie op de verschillende SDGs met behulp van onze SDG-impactroos.
- Delen met je school? Gebruik het Stappenplan van 'Ik deel'.
- Op ons Raindropbord Hebbedingen (#MissieMinder 2023)(dit is een externe link) verzamelden we een heleboel interessante websites met achtergrondinformatie.
- Op de themapagina 'Bewust verbruiken' van KlasCement vind je nog meer educatief materiaal.
- Educatief kaartspel ‘The system’: In dit spel kruipen de spelers in de huid van een producent en organiseren ze een ecologisch en duurzaam muziekfestival. In elke stap nemen ze beslissingen die gevolgen hebben op de duurzaamheid en de prijs.
- Ga aan de slag met het lesmateriaal en de inspiratiebundel SecondLife@School van Broederlijk Delen. Ook het interactieve spel Dump-It-Up waarbij leerlingen kennismaken met termen als re-, up- en precyclen en het wereldwijde verhaal achter grondstoffen ontdekken.
- Organiseer een GSM-inzamelactie op je school en word beloond. GoodPlanet biedt een gratis lespakket aan over de impact en levenscyclus van GSM's en smartphones. Je kan je ook registeren voor een gratis workshop Grondstoffenjacht over de de levenscyclus en recyclage van elektrische toestellen (2de en 3de graad).
- Bepaal de impact van jullie actie op de verschillende SDGs met behulp van onze SDG-impactroos.
- Delen met je school? Gebruik het Stappenplan van 'Ik deel'.
- Bij de Aanstokerij vind je verschillende spelen met of zonder begeleiding over de impact van koopgedrag en circulaire economie.
- Breng een bezoek aan Het Huis van de Europese Geschiedenis in Brussel. Je kan met je leerlingen een rondleiding volgen, deelnemen aan een workshop en gebruik maken van een meertalig online platform. Ideaal dus om lessen geschiedenis te combineren met Duits, Frans, Nederlands of Engels!
- Op ons Raindropbord Hebbedingen (#MissieMinder 2023) verzamelden we een heleboel interessante websites met achtergrondinformatie.
- Op de themapagina 'Bewust verbruiken' van KlasCement vind je nog meer educatief materiaal.
- spullen de grootste "milieu-impact" hebben van alles wat we consumeren? (volgens de Nederlandse studie 'Top 10 milieubelasting gemiddelde Nederlandse consument')
- scholen niet zomaar selectieve afvalstromen en kapotte producten kunnen inzamelen, opslaan en vervoeren? Hiervoor informeer je best vooraf met het lokale bestuur of de lokale afvalintercommunale. Als je enkel spullen in goede staat verzamelt (en daar toezicht op houdt) dan verzamel je geen afval en dan kan het dus wel. Contacteer in dat geval een lokale kringloopwinkel voor samenwerking en ophaling. Lees meer op de site van OVAM.
- je voortdurend wordt verleid om te kopen? Marketingpsychologie onderzoekt wat ons aanzet tot kopen. Zo weten verkopers welke directe en indirecte ingrepen werken en welke niet. Weersta daar maar eens aan...